👤

POTRZEBUJĘ NA TERAZ!!!

1. do 0,5 dm3 roztworu o stężeniu 20% i gęstości 1,2 g/cm3 dolano 200cm3 wody . Oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu?
2.Z 1,5 dm3 roztworu o stężeniu 8% i gęstości 1,4 g/cm3 odparowało 150cm3 wody.
Oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu?


Odpowiedź :

Zadanie 1

Dane:

Vr1=500 cm3

Cp1=20%

dr1=1,2 g/cm3

mr2=1,2 g/cm3*500cm3+200 g=800 g

Szukane:

ms=?

ms=Cp1*dr1*Vr1/100%

Cp2=?

Cp2=ms*100%/mr2

Obliczenia:

ms=20%*1,2 g/cm3*500cm3/100%

ms=120 g

Cp2=120g*100%/800 g

Cp2=15%

Zadanie 2

Dane:

dr1=1,4 g/cm3

Vr1=1,5 dm3=1500 cm3

Cp1=8%

mr2=1,4 g/cm3*1500cm3-150 g=1950 g

Szukane:

ms=?

ms=Cp1*dr1*Vr1/100%

Cp2=?

Cp2=ms*100%/mr2

Obliczenia:

ms=8%*1,4 g/cm3*1500cm3/100%

ms=168 g

Cp2=168g*100%/1950 g

Cp2=8,62%