👤

Mam problem z obliczeniem ile litrów roztworu 18 procentowego wlać do 40 litrów wody tak by powstały roztwor miał 5 procent.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

x= masa roztworu 18%

18%  x= 0,18 x= masa substancji rozpuszczonej

40+x= masa roztworu 5%

40+x=100%

0,18  x= 5%

...............................

0,18x*100=200+5x

18x-5x=200

13x= 200

x= 15  5/13  litra trzeba wlać

Szczegółowe wyjaśnienie:

Go Studier: Inne Pytanie