Odpowiedź :
Szczegółowe wyjaśnienie:
a=40cm h=35cm (wysokość opuszczona na bok a)
b=3dm=30cm [1dm=10cm]
h₁= ? ( h₁-wysokość opuszczona na bok b)
obliczam pole równoległoboku, korzystając ze wzoru: P=a·h.
(bok równoległoboku· wysokość opuszczona na ten bok)
P=40·35 = 1400
P=1400cm²
obliczam wysokość opuszczoną na krótszy bok:
Pole równoległoboku to również: P = b·h₁
( drugi bok równoległoboku·wysokość opuszczona na ten bok)
[tex]P=b*h_{1} \\1400==30*h_{1} \\30*h_{1} =1400 /:30\\h_{1} =\frac{1400}{30} =\frac{140}{3} =46\frac{2}{3}[/tex]
Odp.Wysokość opuszczona na krótszy bok ma długość [tex]46\frac{2}{3} cm[/tex] .