Odpowiedź :
Szczegółowe wyjaśnienie:
I sposób
x - pewna kwota pieniędzy jaką miał Marek
kupił 7 zeszytów, zostało mu 4,70zł, więc:
x - 7z = 4,70
kupił 10 zeszytów, zabrakło mu 4zł, więc musiały jeszcze mieć do danej kwoty 4zł:
10z = x + 4
x-7z=4,7 to x= 4,7 +7z
10z = 4,7+7z+4
10z-7z=4,7+4
3z = 8,7 /:3
z= 2,90 ← cena jednego zeszytu
7·2,90 = 20,30 zł
10·2,90 = 29 przy zakupie 10 zeszytów, zabrakło mu 4zł, więc kwota jaką miał Marek to: 29zł - 4zł = 25zł
Odp. Przed zakupem zesztów Marek miał 25zł.
II sposób
10 zeszytów - 7 zeszytów = 3zeszty
za 3 zeszty zapłaciłby 4,70zł + 4zł = 8,70 zł
8,70zł : 3 = 2,90 ←cena 1 zeszytu
gdyby kupił 10 zesztów, zapłaciłby: 10·2,90zł = 29zł
zabrakło 4zł, więc kwota jaką miał Marek, to 29zł - 4zł = 25zł.