👤

Marek miał pewną kwotę pieniędzy. Kiedy kupił siedem takich samych zeszytów, zostało mu 4,70 zł. Gdyby chciał kupić dziesięć takich samych zeszytów, zabrakłoby mu 4,00 zł. Jaką kwotę pieniędzy miał Marek przed zakupem zeszytów? PROSZĘ O DOKŁADNIE OBLICZENIA DAJE 15 PUNKTÓW

Odpowiedź :

Szczegółowe wyjaśnienie:

I sposób

x - pewna kwota pieniędzy jaką miał Marek

kupił 7 zeszytów, zostało mu 4,70zł, więc:

x - 7z = 4,70

kupił 10 zeszytów, zabrakło mu 4zł, więc musiały jeszcze mieć do danej kwoty 4zł:

10z = x + 4

x-7z=4,7    to x= 4,7 +7z

10z = 4,7+7z+4

10z-7z=4,7+4

3z = 8,7 /:3

z= 2,90         ← cena jednego zeszytu

7·2,90 = 20,30 zł    

10·2,90 = 29  przy zakupie 10 zeszytów, zabrakło mu 4zł, więc kwota jaką miał Marek to: 29zł - 4zł = 25zł

Odp. Przed zakupem zesztów Marek miał 25zł.  

II sposób

10 zeszytów - 7 zeszytów = 3zeszty

za 3 zeszty zapłaciłby 4,70zł + 4zł = 8,70 zł

8,70zł : 3 = 2,90    ←cena 1 zeszytu

gdyby kupił 10 zesztów, zapłaciłby:   10·2,90zł = 29zł

zabrakło 4zł, więc kwota jaką miał Marek, to 29zł - 4zł = 25zł.