Odpowiedź :
Odpowiedź:
200zł
Szczegółowe wyjaśnienie:
110zł po obu obniżkach
110zł + 50zł = 160zł ← tyle kurtka kosztowała przed obniżką o 50zł
Skoro cenę obniżono o 20%, to cena kurtki wynosi 80% ceny początkowej, więc:
80% - 160zł /:8
10% - 20zł /*10
100% - 200zł
Odp. Początkowa cena kurtki to 200zł.
sprawdzamy:
20% z 200 = 0,2·200=40zł ←o tyle obniżono za I razem
200 -40 = 160zł ←tyle kosztowała kurtka po I obniżce
160 - 50 = 110zł ←tyle po obu obniżkach
:)
Odpowiedź:
x - cena kurtki przed obniżkami
8/10x - cena kurtki po pierwszej obniżce
8/10x - 50 - cena kurtki po dwóch obniżkach
[tex] \frac{8}{10} x - 50 = 110[/tex]
[tex] \frac{8}{10} x = 110 + 50[/tex]
8/10x = 160 / :8/10
x= 200