Odpowiedź :
1 mol dowolnego gazu w warunkach normalnych zajmuje objętość 22,4dm³.
Na tej podstawie możemy obliczyć objętość dowolnego gazu w tych warunkach znając jego liczbę moli.
Wiemy, że masa molowa jednej, dwuatomowej cząsteczki azotu wynosi 28g/mol.
Jeśli znamy jej masę, czyli 14g, możemy obliczyć ile to moli.
[tex]n=\frac{14g}{28g/mol}[/tex] = 0,5 mola
1 mol -------- 22,4dm³
0,5 mola --- x
x = 11,2dm³
Liczbę cząsteczek obliczymy z liczby Avogadro.
Mówi ona, że jeden mol danej substancji zawiera 6,02 * 10²³ cząsteczek.
Jeśli mamy 0,5 mola substancji, musimy podzielić liczbę cząsteczek na pół.
Wychodzi nam 3,01 * 10²³ cząsteczek N2 w 0,5 molach.
Liczba cząsteczek wynosi 3,02 * 10²³
Wiemy, że każda cząsteczka zawiera dwa atomy azotu, możemy więc łatwo obliczyć, że atomów będzie dwa razy więcej.
2 * 3,02*10²³ = 6,02*10²³ atomów
Zadanie 2
Reakcja chemiczna:
[tex]2CO + O_2 = > 2CO_2[/tex]
Musimy obliczyć liczbę moli tlenu użytego w reakcji.
m O2 = 8g
M O2 = 32g/mol (cząsteczka dwuatomowa)
n = m/M => n = [tex]\frac{8g}{32g/mol}[/tex]= 0,25 mola tlenu.
Teraz układamy proporcję - dwa mole CO2 powstaje z 1 mola O2.
2 mole CO2 --- 1 mol O2
x ----------------- 0,25 mola O2
x = 2*0,25 = 0,5 [mola]
Wiemy z poprzedniego zadania, że 1 mol gazu w warunkach normalnych zajmuje 22,4 dm³.
[tex]V = 0,5 mol*22,4 dm^3/mol = 11,2 dm^3[/tex]
Więc powstanie 11,2 dm³ tlenku węgla (IV).
#SPJ1