👤

Proszę o pomoc.
W wyniku reakcji sodu z kwasem fosforowym (V) wydzieliły się 3 gramy wodoru. Oblicz masę sodu użytego w tej reakcji. Napisz równanie reakcji , zapisz obliczenia i podaj wynik z odpowiednią jednostką.


Odpowiedź :

Odpowiedź:  69g sodu

mNa=23u

mH2=2u

6*23u                                          3*2u

6Na+  2H3PO4--> 2Na3PO4 +3H2

 x                                                 3g

             138u ---------6u

                x    ---------3g

                x= 138u *3g/6u

                x= 69g sodu