Odpowiedź :
Dane:
[tex]m_s= 80\ g \\m_w= 100\ g[/tex]
Skąd wiemy ile wody jest?
Wiemy to z definicji rozpuszczalności.
Rozpuszczalność jest to ilość gramów substancji rozpuszczona w 100 gramach rozpuszczalnika np. w wodzie w określonej temperaturze.
Liczymy masę roztworu:
[tex]m_r=m_s + m_w\\m_r= 80\ g\ + 100\ g= 180\ g[/tex]
Piszemy wzór na stężenie procentowe:
[tex]C_p=\frac{m_s}{m_r}*100\%\\\\C_p=\frac{80\ g}{180\ g}*100\%=44,44\%[/tex]
Odpowiedź: Stężenie procentowe wynosi 44,44%