8.Masa substancji potrzebna do sporządzenia 400 g roztworu o stężeniu 13 % wynosi: a) 13 g: c) 39 g: d) 52 g. b) 26 g:

Piszemy dane:
[tex]m_r= 400\ g\\C_p= 13\%[/tex]
Piszemy wzór na stężenie procentowe i je przekształcamy aby móc policzyć masę substancji(ms):
[tex]C_p=\frac{m_s}{m_r}*100\%\\Cp*m_r=m_s*100\%\\ms=\frac{C_p*m_r}{100\%}[/tex]
Podstawiamy nasze dane:
[tex]m_s=\frac{13\%*400\ g}{100\%}=52\ g[/tex]
Odpowiedź D jest prawidłowa.