👤

11b/207 7klasa


b) z solanki pięcioprocentowej odparowano 10 kg wody i otrzymano solankę sześcioprocentową . Ile solanki było na początku ?​


Odpowiedź :

Paczątkowo solanka:

x- masa roztworu

5% - stężenie % roztworu

5%x- masa soli (0,05 kg)

Nowa solanka:

x-10 - masa roztworu

6% - stężenie % roztworu

0,05x- masa soli

0,05x=6%(x+10)

0,05x= 0,06(x+10)

0,05x= 0,06x-0,6     /-0,06x

-0,01x= -0,6   /*(-100)

x=60

Odp. Masa początkowa solanki wynosiła 60 kg