👤

Obliczyć przybliżoną wartość stężenia kwasu benzoesowego w roztworze w którym stężenie jonów H+ wynosi 0,005 mol/dm3. Stała dysocjacji kwasowej C6H5COOH wynosi Ka=6,5*10^-5

Odpowiedź :

C6H5COOH <--> C6H5COO- + H+ stosunek molowy produktów: 1:1

CH+ = 0,005 mol/dm3

Ka = [tex]\frac{C6H5COO^{-}*H^{+} }{C6H5COOH}[/tex]

6,5 * 10^-5 = [tex]\frac{0,005*0,005}{y}[/tex] |*y

(6,5*10^-5) * y= 0,000025 | :6,5*10^-5

y ≈ 0,38 mol/dm3

Odp: Stęzenie kwasu benzoesowego wynosi 0,38 mol/dm3