👤


5. Oblicz masę metanu w [tex]10 \mathrm{~m}^{3}[/tex] mieszaniny z powietrzem w temperaturze [tex]25^{\circ}\mathrm{C},[/tex] w której zawartość procentowa (procent objętościowy) metanu wynosi 8,5%. Metan w tej temperaturze ma gęstość [tex]d=0,657 \frac{\mathrm{kg}}{\mathrm{m}^{3}}[/tex] .


Odpowiedź :

Odpowiedź:

10m³ = 100% objętości

x m³ = 8,5% objętości

----------------

x = 10m³ × 8,5% ÷ 100% = 0,85m³

1m³ = 0,657kg metanu

0,85m³ = x kg metanu

--------------------------------

x = 0,85m³ × 0,657kg ÷ 1 = 0,558kg Metanu

W objętości 10m³ mieszaniny metanu z powietrzem sam metan ma masę 0,559kg






<3