👤

1.Jaka jest rozpuszczalność KNO3 = T=60℃ w 25gH2O?
2.Ile gram KNO3 należy dosypać do 100g roztworu po ogrzaniu go z T=20℃ do T=90℃ by roztwór był nasycony?


Odpowiedź :

Zadanie 1

R: 112 g/100 g H2O

112 g---100 g H2O

xg---25 g H2O

x=28 g

Zadanie 2

R w 20℃: 36 g/100 g H2O

36 g---136 g roztworu

xg---100 g roztworu

x=26,47 g

R w 90℃: 210 g/100 g H2O

210g---310 g roztworu

xg---100 g roztworu

x=67,74 g

67,74 g-26,47 g=y

y=41,27 g- tyle trzeba dosypać