👤

Oblicz stężenie molowe 15 % roztworu NaOH o gęstości d=1,22 g/cm3​

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Cn=4,575 mol/dm3

Wyjaśnienie:

Dane:

Cp=15%

d=1,22g/cm3=1220g/dm3

Masa molowa NaOH=23g+16g+1g=40g/mol

Szukane:

Cn=?

Potrzebne wzory:

Cn=n/v

n=ms/M

v=m/d

Cp=(ms*100%)/mr

Cn=(ms*d)/(mr*100%)

Otrzymujemy:

Cn=(Cp*d)/(M*100%)

Cn=(15%*1220g/dm3)/(40g/mol*100%)=4,575 mol/dm3

Go Studier: Inne Pytanie