👤

Oblicz ile litrów roztworu 18 procentowego należy wlać do 40 litrów wody tak by powstały roztwor miał 5 procent.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

0,18x = 0,05 (x+40)

0,18x = 0,05x + 2

0,18x - 0,05x = 2

0,13x = 2

13x = 200

x = [tex]\frac{200}{13}[/tex] ≈ 15,4l
Odp.: Trzeba wlać około 15,4l roztworu 18%.

x - masa roztworu

[tex]0.18x = 0.05(x + 40) \\ 0.18x = 0.05x + 2 \\ 0.13x = 2 | \div 0.13 \\ x \approx15.4l[/tex]