👤

po dwukrotnej podwyżce ceny, za każdym razem o 5%, dywan kosztuje 454,23 zł. jaka była jego cena początkowa?

A. 408,80
B. 412
C. 415
D. 400,23


Odpowiedź :

Odpowiedź:

x - początkowa cena dywanu

105%x = 1.05x - cena po pierwszej podwyżce

105% * 1,05x = 1,05 * 1,05x = 1,1025x - cena po drugiej podwyżce

1,1025x = 454,23 / : 1.1025

x = 412

odp B

Szczegółowe wyjaśnienie:

Go Studier: Inne Pytanie