👤

sprężynę najpierw rozciągnięto o 4 cm, a potem o 8 cm. Energia potencjalna sprężystości sprężyny w drugim przypadku w porównaniu z energią potencjalną sprężystości sprężyny w pierwszym przypadku jest:
A.wieksza 2 razy
B. mniejsza 2 razy
C. wieksza 4 razy
D. mniejsza 4 razy
E. taka sama


Odpowiedź :

x₁=4 cm

x₂=8 cm

Energia potencjalna sprężystości

[tex]E_{ps}=\frac{kx^2}{2}[/tex]

k - spółczynnik sprężystości (cecha materiału)

x - wydłużenie/skrócenie sprężyny

[tex]\frac{E_{ps2}}{E_{ps1}}=\frac{\frac{kx_2^2}{2}}{\frac{kx_1^2}{2}}=\frac{x_2^2}{x_1^2}=\frac{8^2}{4^2}=4\\ \\E_{ps2}=4E_{ps1}[/tex]

Go Studier: Inne Pytanie