👤

Z wysokości 175 m upuszczono metalową kulkę. Na jakiej wysokości będzie znajdowała się kulka po 5 sekundach?

Baaaardzo proszę o szybką odpowiedź, bo mam jutro z tego sprawdzian i nigdzie nie mogę znaleźć jak to rozwiązać. Daję naj!​


Odpowiedź :

[tex]Dane:\\v_{o} = 0\\H = 175 \ m\\t = 5 \ s\\g = 10\frac{m}{s^{2}}\\Szukane:\\h_5 = ?\\\\Rozwiazanie\\\\h = \frac{gt^{2}}{2}\\\\h = \frac{10\frac{m}{s^{2}}\cdot(5 \ s)^{2}}{2} = 125 \ m\\\\h_{5} = H-h = 175 \ m - 125 \ m\\\\\boxed{h_{5} = 50 \ m}[/tex]

Odp. Po 5 sekundach kulka będzie się znajdowała na wysokości h₅ = 50 m nad podłożem.