👤

Zad. 1. Do 400g roztworu 25% dolano 1 litr wody. Oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu.


zad. 2. Ile gramów wody nalezy dodać do 200g 40% roztworu aby otrzymać roztwór 25%?.


Odpowiedź :

Zadanie 1

Dane:

mr1=400 g

Cp1=25%

mr2=400 g+1000 g=1400 g

Szukane:

ms=?

ms=Cp1*mr1/100%

Cp2=?

Cp2=ms*100%/mr2

Obliczenia:

ms=25%*400g/100%

ms=100 g

Cp2=100g*100%/1400 g

Cp2=7,14%

Zadanie 2

Dane:

mr1=200 g

Cp1=40%

Cp2=25%

Szukane:

ms=?

mr2=?

mH2O dolanej=?

ms=Cp1*mr1/100%

mr2=ms*100%/Cp2

mH2O dolanej=mr2-mr1

Obliczenia:

ms=40%*200g/100%

ms=80 g

mr2=80 g*100%/25%

mr2=320 g

mH2O dolanej=320 g-200 g

mH2O dolanej=120 g