Odpowiedź :
Tolerancja miernika elektrycznego określa sposób obliczenia błędu pomiarowego mierzonej wartości.
Zakres wartości natężenia prądu wynosi:
[tex]I_1\approx0,051A[/tex]
[tex]I_2\approx0,049A[/tex]
Dane producenta miernika:
[tex]R=100\Omega[/tex] → opór elektryczny
[tex]p=2\%=0,02[/tex] → zakres tolerancji
[tex]U=5V[/tex] → napięcie
Należy podać zakres wartości natężenia prądu przepływającego przez opornik.
Obliczamy zakres wartości oporu opornika dla minimalnej tolerancji:
[tex]R_1=R-pR[/tex]
[tex]R_1=100\Omega-0,02*100\Omega[/tex]
[tex]R_1=98\Omega[/tex]
Obliczamy zakres wartości oporu opornika dla maksymalnej tolerancji:
[tex]R_2=R+pR[/tex]
[tex]R_2=100\Omega+0,02*100\Omega[/tex]
[tex]R_2=102\Omega[/tex]
Obliczamy zakres wartości natężenia prądu dla minimalnej tolerancji, korzystając z prawa Ohma:
[tex]I=\frac{U}{R}[/tex]
[tex]I_1=\frac{U}{R_1}[/tex]
[tex]I_1=\frac{5V}{98\frac{V}{A} }[/tex]
[tex]I_1\approx0,051A[/tex]
Obliczamy zakres wartości natężenia prądu dla maksymalnej tolerancji, korzystając z prawa Ohma
[tex]I_2=\frac{U}{R_2}[/tex]
[tex]I_2=\frac{5V}{102\frac{V}{A} }[/tex]
[tex]I_2\approx0,049A[/tex]