👤

Ile gramów cukru należy dosypać do 180 g roztworu cukru o stężeniu 5%, aby otrzymać roztwór cukru i stężeniu 10%?
Pls. Daje naj. Proszę rozpisać zadanie.


Odpowiedź :

x - masa cukru (5%)

[tex]180\mbox{ g}=100\%\\x=5\%[/tex]

[tex]x=\dfrac{180\cdot5}{100}=\dfrac{180\cdot1}{20}=\dfrac{180}{20}=9\mbox{ g}[/tex]

masa wody = 180 g - 9 g = 171 g

y - masa cukru (10%)

[tex]171\mbox{ g}=90\%\\y=10\%[/tex]

[tex]y=\dfrac{171\cdot10}{90}=\dfrac{171\cdot1}{9}=\dfrac{171}{9}=19\mbox{ g}[/tex]

[tex]y - x = 19\mbox{ g} - 9\mbox{ g} = 10\mbox{ g}[/tex]

Odpowiedź: Należy dosypać 10 g cukru.