👤

Kamień o masie 0,5kg podnosimy ponowo do góry na wysokość 15m. Działamy na kamień siłą o wartości 20N. Jakim ruchem porusza się kamień podczas tego podnoszenia? Jaką wykonamy pracę podczas podnoszenia kamienia?

Odpowiedź :

//ruch jednostajnie przyspieszony (występuje niezrównoważona siła 15N)

Fg=m*g=5N

20N-5N=15N

W=F*s

W=20*15=300J

Odpowiedź:

a) ruchem jednostajnym

b) W = F × s

W = 20N × 15m = 300J

Wyjaśnienie:

W-praca

F-siła

s-s-droga