👤

4. Fala akustyczna o długości 220 cm przechodzi z powietrza do wody. Prędkość rozchodzenia się dźwięku w wodzie wynosi 1500 m/s. Jaką długość będzie miała fala?.

Odpowiedź :

Prędkość fali akustycznej w powietrzu
Vp=300 m/s

Częstotliwość fali: f=v/λ

Vp/λp=Vw/λw λv= λp*Vw/Vp

220*1500/300=1100cm= 11 m

[tex]Dane:\\\lambda_1 = 220 \ cm = 2,2 \ m\\v_1 = 340\frac{m}{s} \ - \ predkosc \ fali \ akustycznej \ w \ powietru\\v_2 = 1500\frac{m}{s} \ - \ predkosc \ fali \ akustycznej \ w \ wodzie\\Szukane:\\\lambda_2 = ?\\\\Rozwiazanie\\\\v = \lambda\cdot f\\\\v_1 = \lambda_1\cdot f\\\\v_2 = \lambda_2\cdot f\\\\\frac{v_1}{v_2} = \frac{\lambda_1\cdot f}{\lambda_2\cdot f}\\\\\frac{v_1}{v_2} = \frac{\lambda_1}{\lambda_2}\\\\\lambda_2 = \lambda_1\cdot\frac{v_2}{v_1}[/tex]

[tex]\lambda_2 = 2,2 \ m\cdot\frac{1500\frac{m}{s}}{340\frac{m}{s}}\\\\\boxed{\lambda_2 = 9,7 \ m}[/tex]

Odp. Szukana długość fali w wodzie wynosi 9,7 m.