Odpowiedź :
Napiszemy równanie reakcji:
- 2 K + 2 H2O → 2 KOH + H2
Liczymy masę cząsteczkową wodoru i odczytujemy masę atomową potasu:
- mH2= 2*1 u= 2 u
- mK= 39 u
Tworzymy proporcję:
a) pierwsza część na podstawie równania:
- 2*38 g K ------- 2 g H2
b) druga część na podstawie danych z zadania:
- x g K ------ 12 g H2
2*39 g K ------- 2 g H2
x g K ------- 12 g H2
x= 468 g K
Odpowiedź: Aby otrzymać 12 g wodoru należy użyć 468 g potasu.