👤

Samochód o masie 800 kg porusza się ruchem jednostajnie przyspieszonym z przyspieszeniem 2,5 m/s2. Jaką wartość ma wypadkowa siła działająca na ten samochód? *.

Odpowiedź :

[tex]Dane:\\m = 800 \ kg\\a = 2,5\frac{m}{s^{2}} = 2,.5\frac{N}{kg}\\Szukane:\\F_{w} = ?\\\\Rozwiazanie\\\\Z \ II \ zasady \ dynamiki \ Newtona\\\\a = \frac{F_{w}}{m} \ \ \ |\cdot m\\\\F_{w} = m\cdot a\\\\F_{w} = 800 \ kg \cdot2,5\frac{N}{kg}\\\\\boxed{F_{w} = 2 \ 000 \ N = 2 \ kN}\\\\(1 \ kN = 1000 \ N)[/tex]

Odp. Siła wypadkowa ma wartość 2000 N (2 kN).