Pewien samochód, jadąc ze stałą prędkością, pokonał 20 km w ciągu 15 minut. Jaką drogę przebędzie, jeśli będzie jechał z tą samą prędkością przez 1 godzinę i 20 minut? Podaj wynik z dokładnością do 1 km.

Odpowiedź:
Dane:
t1 = 15 min = 0,25h
s1 = 20 km
t2 = 1h 20 min = 1,33h (20 minut zamieniając na godziny to 0,333333... więc zapisałam tylko dwie pierwsze trójki)
Szukane:
s2 = ?
v = ?
Rozwiązanie:
v = s/t
v = 20 km/0,25h = 80 km/h
s2 = v * t
s2 = 80 km/h * 1,33h = 106,4 km czyli to jest około 106 km
Odp. Samochód przejedzie około 106 km
Szczegółowe wyjaśnienie: