Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
zad.1.
Dane:
[tex]m=10g=10*\frac{1}{1000}kg=0,01kg[/tex]
[tex]v=2\frac{m}{s}[/tex]
[tex]t=10s[/tex]
Szukane: F
[tex]F=m*a[/tex]
[tex]a=\frac{v}{t}[/tex] → wstawiamy do wzoru na siłę
[tex]F=m*\frac{v}{t}[/tex]
[tex]F=0,01kg*\frac{2\frac{m}{s} }{10s}=0,002N[/tex]
zad.2.
Dane:
[tex]v_p=0[/tex] → prędkośc początkowa
[tex]v=50\frac{km}{h}=50*\frac{1000m}{3600s}\approx13,9\frac{m}{s}[/tex]
[tex]g=10\frac{m}{s^2}[/tex]
Szukane: t
Ruch jednostajnie przyspieszony:
[tex]v=g*t/:g[/tex]
[tex]t=\frac{v}{g}[/tex]
[tex]t=\frac{13,9\frac{m}{s} }{10\frac{m}{s^2} }\approx1,39s\approx1,4s[/tex]