👤

Pani Jadwiga kupiła dwa litry mleka i dwie kostki masła płacąc 14 zł za zakup. Pan Piotr kupiłtrzy litry mleka i kostkę masła. Zapłacił 13 zł. Ile kosztowała kostka masła?.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

4zł

Szczegółowe wyjaśnienie:

x - cena 1l mleka

y - cena 1 masła

2x + 2y = 14

3x + y = 13

y = 13 - 3x

2x + 2(13-3x) = 14

2x + 26 - 6x = 14

26-14 = 6x-2x

12 = 4x /:4

x = 3 zł

y = 13 - 3*3 = 13 -9 = 4 zł

odp. kostka masla kosztowala 4 zł

Go Studier: Inne Pytanie