👤

Miedzianą kulkę o objętości 100 cm’ zanurzono w wodzie. Wiedząc, że: gęstość wody wynosi 1000 kg/m², gęstość miedzi 9000 kg/mº, a wartość przyspieszenia ziemskiego 10 m/s2, oblicz wartość siły wyporu działającej na kulkę. ​

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Siła wyporu ma wartość Fw = 1 N.

Wyjaśnienie:

Prawo Archimedesa

Na każde ciało zanurzone w ciczy działa siła wyporu skierowana do góry i równa ciężarowi cieczy wypartej prze to ciało.

[tex]F_{wyporu} = Q_{wypartej \ cieczy}\\\\F_{w} = d_{cieczy} \cdot g\cdot V_{zanurzonego \ ciala \ lub \ jego \ zanurzonej \ czesci[/tex]

[tex]gdzie:[/tex]

Fw - siła wyporu

Q - ciężar

d - gęstość

g - przyspieszenie ziemskie

V - objętość

[tex]Dane:\\V = 100 \ cm^{3}=0,0001 \ m^{3}\\d_{w} = 1000\frac{kg}{m^{3}}\\g = 10\frac{m}{s^{2}}\\Szukane:\\F_{w} = ?\\\\Rozwiazanie\\\\F_{w} = d_{w}\cdot g\cdot V\\\\F_{w} = 1000\frac{kg}{m^{3}}\cdot10\frac{m}{s^{2}}\cdot0,0001 \ m^{3}\\\\\boxed{F_{w} = 1 \ N}[/tex]