👤

Oblicz ciśnienie hydrostatyczne jakie wywierane jest na wieloryba pływającego na głębokości 70m gęstość wody morskiej to 1030 km/m3 PLS SZYBKO.​

Odpowiedź :

[tex]Dane:\\d = 1030\frac{kg}{m^{3}}\\h = 70 \ m\\g = 10\frac{m}{s^{2}} = 10\frac{N}{kg}\\Szukane:\\p = ?[/tex]

Rozwiązanie

Ciśnienie hydrostatyczne zależy od głębokości h (wysokości słupa cieczy) oraz od gęstości cieczy, co zapisujemy wzorem:

p = d · g · h

p = 1030 kg/m³ · 10 N/kg · 70 m = 721 000 N/m²

p = 721 000 Pa = 721 kPa

(1 kPa = 1000 Pa)