👤

oblicz energię mechaniczną samolotu o masie 20t lecącego na wysokości 1km z prędkośćią 100 m s prosze o pilną pomoc

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wypisujemy nasze dane i zamieniamy na odpowiednie jednostki:

[tex]m=20t=20 000kg[/tex]

[tex]h=1km=1000m[/tex]

[tex]v=100m/s[/tex]

[tex]g=10m/s^2[/tex] - przyspieszenie ziemskie

Szukane:

[tex]E_m=?[/tex]

Energia mechaniczna to suma energii potencjalnej i energii kinetycznej, zatem liczymy:

[tex]E_m=E_p+E_k[/tex]

[tex]E_p=mgh[/tex]

[tex]E_k=\frac{mv^2}{2}[/tex]

[tex]E_p=20 000 * 10 * 1000 = 200 000 000J = 200MJ[/tex]

[tex]E_k=\frac{20 000*100^2}{2} = 100 000 000J = 100MJ[/tex]

[tex]E_m= 200MJ + 100MJ = 300MJ[/tex]

W razie pytań pisz kom :D

Go Studier: Inne Pytanie