👤

zadanie w załączniku ​

Zadanie W Załączniku class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

m = 1t = 1 000 kg

v=45 km/h = 45 × [tex]\frac{1000m}{3600s}[/tex] = 12,5 m/s

r = 200m

Szukane:

[tex]F_{d}[/tex] = ?

Zmianę tego ruchu powoduje siła dośrodkowa. Obliczamy ją ze wzoru:

[tex]F_{d[/tex] = [tex]\frac{mv^{2} }{r}[/tex]

[tex]F_{d}[/tex] = [tex]\frac{1000 kg *(12,5 \frac{m}{s})^{2} }{200m}[/tex]

[tex]F_{d}[/tex] = 781,25 N

Odp: Zmianę kierunku ruchu powoduje siła dośrodkowa o wartości 781,25 N