👤

Tata kupil 10 batonów. Mama kupila 6 takich samych batonów. Tata zaplacil za batony o 8 zł więcej niż mama Ile kosztowal jeden baton? Rozwiąż zadanie w zeszycie.​

Odpowiedź :

Zadanie związane jest z działem równanie z jedną niewiadomą.

Jeden baton to koszt 2 zł.

Z treści zadania wiemy, że:

→ tata kupił 10 batonów

→ mama 6 takich samych batonów.

→ tata zapłacił za batony o 8 złotych więcej niż mama.

1. Wprowadźmy takie oznaczenie, że:

b - koszt jednego batona

2. Układamy odpowiednie równanie - zgodnie z treścią zadania:

10b - 8 zł = 6b

czyli:

10b - 6b = 8 zł

Przenosimy niewiadome na lewo, wiadome na prawo (pamiętajmy o zmianie znaku na przeciwny przy przenoszeniu) - otrzymujemy:

4b = 8 zł | : 2

b = 2 zł

3. Wniosek: Jeden baton kosztuje 2 zł.

#SPJ2