👤

Zadanie 4. Oblicz, ile gramów żelaza zużyto w reakcji syntezy do otrzymania 65 g chlorku želaza(III), wiedząc, g że reakcja zachodzi zgodnie z równaniem: 2Fe + 3Cl2 2FeCl3 Zadanie 5. Oblicz, ile gramów wodorotlenku sodu (NaOH) można otrzymać w wyniku reakcji chemicznej 8,2 g tlenku sodu z wodą, wiedząc, że reakcja zachodzi zgodnie z równaniem: Na20 + H20 42 NaOH Zadanie 6. Oblicz, czy 3,5 g wodoru wystarczy do przeprowadzenia reakcji z 56 g tlenku żelaza(II), w której wyniku powstaje żelazo i woda, a reakcja zachodzi zgodnie z równaniem: FeO + H2 → Fe + H2O



zależy mi na szybkiej odpowiedzi pls
nawet nie chodzi o sam wynik ale jak sie jakas dobra dusza znajdzie to wytłumaczyć mozna​


Odpowiedź :

Zadanie 4.

2 Fe + 3 Cl₂ ⇒ 2 FeCl₃

Z równania reakcji wynika, że z dwóch moli żelaza powstają 2 mole chlorku żelaza(III). Znając masy molowe tych związków i wiedząc w jakim stosunku reagują, można ułożyć proporcję.

M(Fe) = 56g/mol

M(FeCl₃) = 162,5g/mol

mFeCl₃ = 65g

z 2*56 g żelaza powstaje 2*162,5 g FeCl₃

to z  x  żelaza powstanie 65 g FeCl₃

x = (65g * 112g) / 325g = 22,4g

Odp: W reakcji zużyto 22,4g żelaza.

Zadanie 5.

Na₂O + H₂O ⇒ 2 NaOH

M(Na₂O) = 62g/mol

M(NaOH) = 40g/mol

mNa₂O = 8,2g

Skoro z 62g Na₂O powstaje 2*40g NaOH

     to z 8,2g Na₂O powstanie X gram NaOH

X = (8,2g * 80g) / 62g = 10,58g

Odp: W wyniku reakcji można otrzymać 10,58g NaOH.

Zadanie 6.

FeO + H₂ ⇒ Fe + H₂O

mFeO = 56g,  M(FeO) = 72g/mol

mH₂ = 3,5g   M(H₂) = 2g/mol

Z reakcji wiemy, że 72 gramy FeO reagują z 2 gramami H₂. Musimy dowiedzieć się z iloma gramami wodoru przereaguje 56g FeO.

72g FeO  -  2g H₂

56g FeO  -  X

x = (56g * 2g) / 72g = 1,55g H₂

Do reakcji z 56 gramami FeO potrzeba 1,55g wodoru. Więc 3,5 grama użyte do reakcji to wystarczająca ilość.