👤

Oblicz, ile gramów tlenku magnezu wzięło udział w reakcji z kwasem azotowym (V), jeśli powstało 29,6 g azotanu (V) magnezu Mg(NO3)2

Odpowiedź :

Napiszemy równanie reakcji:

  • MgO + 2 HNO3 Mg(NO3)2 + H2O

Liczymy masę cząsteczkową MgO i Mg(NO3)2:

  • mMgO= 24 u + 16 u= 40 u
  • mMg(NO3)2= 24 u + 2*14 u +6*16 u= 148 u

Tworzymy proporcję:

a) pierwsza cześć na podstawie równania reakcji:

  • 40 g MgO -------- 148 g Mg(NO3)2

b) druga na podstawie danych z zadania:

  • x g MgO --------- 29,6 g Mg(NO3)2

40 g MgO ------ 148 g Mg(NO3)2

x g MgO -------- 29,6 g Mg(NO3)2

x= 8 g MgO

Odpowiedź: W reakcji wzięło 8 gramów tlenku magnezu

Go Studier: Inne Pytanie