👤

Oblicz masę MgO zawartą w 10 dm³ 0.2 molowego

roztworu


Odpowiedź :

[tex]Cm=\frac{n}{V}[/tex],  po przekształceniu:  [tex]n=Cm*V[/tex]

V = 10dm³, Cm = 0,2mol/dm³

n= 0,2mol/dm³ * 10 dm³ = 2 mole MgO

[tex]n=\frac{ms}{M}[/tex], po przekształceniu: [tex]ms=n*M[/tex]

M=24g/mol + 16g/mol = 40g/mol

ms = 2 mole * 40g/mol = 80 gram MgO