Odpowiedź :
Odpowiedź:
[tex]p_{1}[/tex] = 100 000 Pa
[tex]p_{2}[/tex] = 50 000 Pa
Wyjaśnienie:
Dane Szukane
m = 100 kg [tex]p_{1} =?[/tex]
g = 10 [tex]\frac{m}{s^{2} }[/tex] [tex]p_{2} =?[/tex]
[tex]S_{1} = 100cm^{2}[/tex] = 0,01 [tex]m^{2}[/tex]
[tex]S_{2} = 200cm^{2}[/tex] = 0,02 [tex]m^{2}[/tex]
Obliczam siłę ciężkości
[tex]F_{g} = m*g = 100 kg * 10 \frac{m}{s^{2} } =1000 N[/tex]
1. Obliczam ciśnienie w pierwszym przypadku
[tex]p_{1} =\frac{F}{S_{1} } = \frac{1000 N}{0,01m^{2} } =[/tex] 100 000 Pa
2. Obliczam ciśnienie w drugim przypadku
[tex]p_{2} =\frac{F}{S_{2} } = \frac{1000 N}{0,02m^{2} } =[/tex] 50 000 Pa