Odpowiedź :
Wypiszemy dane:
- Cp= 2 %
- ms= 3 g
Piszemy wzór na stężenie procentowe:
- Cp= (ms÷mr)*100%
Przekształcamy wzór tak aby móc obliczyć masę roztworu:
- Cp=(ms÷mr)*100%
- Cp*mr=ms*100%
- mr=(ms*100%)÷Cp
Liczymy masę roztworu:
- mr= (3 g*100%)÷2%=150 g
Liczymy masę wody:
- mw= mr-ms= 150 g - 3 g= 147 g
Odpowiedź: Masa roztworu wynosi 150 g a masa wody 147 g