👤

1. Napisz równania dysocjacji Al(OH)3 (stopniowe i całkowite
2. Stężenie NaOH wynosi 0,1 mol/dm3, oblicz pH tego roztworu

czy mógłby ktoś wyjaśnić jak obliczyć te zadania?


Odpowiedź :

Witaj :)

Zadanie 1. Napisz równania dysocjacji Al(OH)₃ (stopniowo i całkowicie).

  Dysocjacja elektrolityczna to rozpad związku chemicznego na jony pod wpływem polarnego rozpuszczalnika, którym najczęściej jest woda. Naszym zadaniem jest napisanie równań dysocjacji stopniowej wodorotlenku glinu, jak i dysocjacji całkowitej. Dysocjacja stopniowa wodorotlenków zachodzi wówczas, jeżeli mamy dwie, lub więcej grup hydroksylowych w jego cząsteczce. Polega ona na kolejnym odszczepianiu po jednej grupie hydroksylowej. Liczba etapów dysocjacji będzie więc równa ilości grup OH.

UWAGA!!! Wodorotlenek glinu należy do związków nierozpuszczalnych w wodzie. Dla takich proces dysocjacji nie zachodzi. Na potrzeby nauki pisania równań dysocjacji etapowych możemy uwzględnić ten wodorotlenek.

  • Etap 1.

[tex]Al(OH)_3\rightleftarrows Al(OH)_2^++OH^-[/tex]

  • Etap 2.

[tex]Al(OH)_2^+\rightleftarrows AlOH^{2+}+OH^-[/tex]

  • Etap 3.

[tex]AlOH^{2+}\rightleftarrows Al^{3+}+OH^-[/tex]

  • Dysocjacja całkowita.

[tex]Al(OH)_3\rightleftarrows Al^{3+}+3OH^-[/tex]

Uwaga!!! Nad każdą strzałką należy zapisać H₂O.

  Jako bonus podajmy sobie nazwy wszystkich jonów powstałych w procesie dysocjacji:

[tex]Al(OH)_2^+\ -\ kation \ dihydroksoglinu\\\\AlOH^{2+}\ - \ kation\ hydroksoglinu\\\\Al^{3+}\ - \ kation\ glinu\\\\OH^-\ - \ anion\ wodorotlenkowy\ (hydroksylowy)[/tex]

Zadanie 2. Stężenie NaOH wynosi 0,1mol/dm³. Oblicz pH tego roztworu.

  Na początek powiedzmy sobie co to jest pH. pH to ujemny logarytm dziesiętny ze stężenia jonów wodorowych w roztworze. W zadaniu mamy wodorotlenek sodu. Zapiszmy równanie jego dysocjacji:

[tex]NaOH\xrightarrow {H_2O} Na^++OH^-[/tex]

Jak widzimy, w procesie dysocjacji powstają jony wodorotlenkowe. Skorzystamy tutaj w pierwszej kolejności z pojęcia pOH. pOH to ujemny logarytm dziesiętny ze stężenia jonów wodorotlenkowych w roztworze. Ponieważ wodorotlenek sodu należy do mocnych elektrolitów, wówczas zachodzi następująca zależność:

[tex][OH^-]=C_M=0,1mol/dm^3[/tex]

Możemy obliczyć pOH:

[tex]pOH=-\log[OH^-]=-\log0,01=\boxed{2}[/tex]

Znamy już pOH, ale musimy obliczyć pH. Istnieje zależność łącząca te dwa parametry. Suma pH i pOH wynosi 14. Obliczmy zatem pH:

[tex]pH+pOH=14\ /-pOH\\\\pH=14-pOH\\\\pH=14-2=\boxed{12}[/tex]

Odpowiedź.: pH tego roztworu wynosi 12. Odczyn roztworu będzie zasadowy.