👤

Samochód o masie 1, 2 t ruszając z miejsca uzyskała prędkość 54 km/h w czasie 5 s. Oblicz wartość siły ciągu silnika jeżeli opory ruchu wynoszą 250N ?.

Odpowiedź :

//sprowadzenie danych do układu SI

m=1200kg

V=15m/s

//wyznaczenie przyspieszenia

a=V/t

a=15/5=3m/s²

// wyznaczenie siły wypadkowej

Fw=a*m

Fw=3*1200=3600N

// zsumowanie siły wypadkowej i siły oporu

F=3600+250=3850N