👤

Janek kupił 3 palmy. Zapłacił za nie 16 zł. Jakie palmy kupit? Możesz je narysować. Zapisz działania. Odpowiedź: Janek kupił 1 palmę za zł, 1 za zł oraz 1 za zł. • Wymyśl podobne zadanie.​

Odpowiedź :

Janek kupił 3 palmy. Zapłacił za nie 16 zł.

Możemy zapisać działanie:

[tex]x+y+z=16[/tex]

[tex]8+6+2=16[/tex]

[tex]16=16[/tex]

Możemy zapisać to jako:

Jedną palmę kupił za 8 zł

Drugą palmę kupił za 6 zł

Trzecią palmę kupił za 2 zł

Podobne zadanie:

Janek kupił 5 różnych książek w bibliotece i zapłacił za wszystkie 30zł.

[tex]a+b+c+d+e=30[/tex]

[tex]10+8+6+4+2=30[/tex]

[tex]30=30[/tex]

Jedną książkę kupił za 10 zł

Drugą książkę kupił za 8 zł

Trzecią książkę kupił za 6 zł

Czwartą książkę kupił za 4 zł

Piątą książkę kupił za 2 zł.

Skoro wiemy, ile rzeczy kupił oraz ile za nie zapłacił możemy obliczyć każdą z tych rzeczy. Może być tak, że każdą kupił w innej cenie lub każdą w tej samej cenie, albo kilka w tej samej cenie, a resztę w innej. Zawsze trzeba dodać do siebie cenę wszystkich produktów, które kupił i da nam to cenę za całe zakupy.