👤

Pani Krystyna kupita 1 kg orzechów nerkowca w cenie 36 zł za 1 kg.2 kg orecho wioskich w cenie 21 zł za 1 kg i 3 kg orzechów laskowych w cenie 26 zł zaig Jaka byla cena jednego kilograma mieszanki wykonanej z zakupionych orzec wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych. B. 28 C. 27 l D. 26​

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Za 1kg orzechów nerkowców zapłaciła 36zł.

Za 2kg orzechów włoskich zapłaciła 2*21zł = 42zł.

Za 3kg orzechów laskowych zapłaciła 3*26zł=78zł

Po zmieszaniu wszystkich zakupionych orzechów otrzymamy mieszankę o wadze 1kg+2kg+3kg = 6kg, za które zapłaciła 36zł+42zł+78zł = 156zł.

Wiemy więc, że 6kg mieszanki kosztuje 156zł, a my szukamy ceny za 1kg.

6kg - 156zł | :6

1kg = 26zł

Odp. D