👤

oblicz ile gramów tlenku magnezu wzięło udział w reakcji z kwasem azotowym(v) jeśli powstało 29.6g azotanu(v) magnezu Mg(NO3)2

Odpowiedź :

Odpowiedź:

MgO + 2HNO3= Mg(NO3)2 +H2O

masa MgO=40g

masa Mg(NO3)2= 148g

widzimy z równania, że z 40 g MgO powstaje 148 g Mg(NO3)2

układamy proporcje

40g MgO ------ 148g Mg(NO3)2

x g MgO ---------- 29,6g Mg(NO3)2

obliczamy: 29,6*40/148= 8

x=8g

Odpowiedź: W reakcji wzięło udział 8g MgO