👤

pociag o masie 150 t rusza ze stacji i w ciągu pierwszych 20 s ruchu przebywa 800m zakładając że ruch pociągi jest jednostajnie przyspieszonym. oblicz wartość siły wypadkowej działającej na pociąg ​

Odpowiedź :

[tex]Dane:\\m = 150 \ t =150 \ 000 \ kg\\v_{o} = 0\\t = 20 \ s\\s = 800 \ m\\Szukane:\\F_{w} = ?\\\\Rozwiazanie\\\\F_{w} = m\cdot a\\\\ale\\\\s = \frac{at^{2}}{2} \ \ |\cdot\frac{2}{t^{2}}\\\\a = \frac{2s}{t^{2}} = \frac{2\cdot800 \ m}{(20 \ s)^{2}} = \frac{1600 \ m}{400 \ s^{2}}} = 4\frac{m}{s^{2}}\\\\\\F_{w} = 150000 \ kg\cdot4\frac{m}{s^{2}}\\\\\boxed{F_{w} = 600 \ 000 \ N = 600 \ kN}\\\\(1 \ kN = 1000 \ N)[/tex]