👤


7. Za dwa dlugopisy Michal zaplacil 13,60 zl. Oblicz cene kazdego dlupopisu, jesli jeden był o 30% tanszy od
drugiego
Blagam szybko


Odpowiedź :

Odpowiedź:

x - cena jednego długopisu

100% - 30% = 70% = 70/100 = 7/10 = 0,7

0,7x - cena drugiego długopisu

x + 0,7x = 13.60 zł

1,7x = 13,60 zł

x = 13,60 zł : 1,7 = 8 zł - kosztował jeden długopis  

0,7x = 0,7 * 8zł = 5,60zł - kosztował drugi długopis

Odpowiedź:

13.60 całość

x droższy

07x tańszy bo x to całość (1) i po odjęciu 0,3( 30%) wychodzi 0,7

x+0,7x=13,60

1,7x=13,60 |*10

17x=136 |:17

x=8

droższy kosztował 8 a tańszy 0,7*8=7/10*8=5 i 3/5=5,60

tańszy kosztował 5,60