Odpowiedź :
Odpowiedź:
x - cena jednego długopisu
100% - 30% = 70% = 70/100 = 7/10 = 0,7
0,7x - cena drugiego długopisu
x + 0,7x = 13.60 zł
1,7x = 13,60 zł
x = 13,60 zł : 1,7 = 8 zł - kosztował jeden długopis
0,7x = 0,7 * 8zł = 5,60zł - kosztował drugi długopis
Odpowiedź:
13.60 całość
x droższy
07x tańszy bo x to całość (1) i po odjęciu 0,3( 30%) wychodzi 0,7
x+0,7x=13,60
1,7x=13,60 |*10
17x=136 |:17
x=8
droższy kosztował 8 a tańszy 0,7*8=7/10*8=5 i 3/5=5,60
tańszy kosztował 5,60