👤

Jak zmieni się siła grawitacji, jeżeli masa jednego ciała wzrośnie 3 razy, a odległość zmaleje 5 razy?

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wartość siły wzrośnie 75 razy

Wyjaśnienie:

Dane:

[tex]m_1=3m_1[/tex]

[tex]r_1=\frac{r}{5}[/tex]

Skorzystaj z prawa powszechnego ciążenia:

[tex]F=\frac{Gm_1m_2}{r^2}[/tex]

Wartość siły po zmianach:

[tex]F_1=\frac{G*3m_1m_2}{(\frac{r}{5})^2 }=\frac{3G_m_1m_2}{\frac{r^2}{25} }=\frac{3*25Gm_1m_2}{r^2}=75*\frac{Gm_1m_2}{r^2}=75F[/tex]

Wartość siły wzrośnie 75 razy