👤

Zadanie Jaś kupił 2 zeszyty po 2.40zl 3 długopisy i ołówek za 1.80 wydał 18zl Ile kosztuje długopis
Zapisz w postaci równanie


Odpowiedź :

Szczegółowe wyjaśnienie:

[tex]x - cena \: dlugopisu \\ 2 \times 2.40 + 3x + 1.80 = 18 \\ 4.80 \times 3x +1.80 = 18 \\ 3x + 6.60 = 18 \\ 3x = 11.40 \: \: \: \\ x = 3.80 \\ \\ dlugopis \: kosztuje \: 3.80zl[/tex]

Odpowiedź:

x - cena długopisu

2*2,40+x+1,80=18

4,80+x+1,80=18

x=18-4,80-1,80

x=11,40

Długopis kosztuje 11,40 zł.

Szczegółowe wyjaśnienie: