👤

opakowanie malin podrożało o 20 procent
i kosztuje 15 zł ile kosztowało przed podwyszką SZYBKO


Odpowiedź :

Zadanie dotyczy procentów.

Opakowanie malin przed podwyżką kosztowało 12,5 zł.

Z treści polecenia wiemy, że opakowanie malin podróżało o 20% i obecnie kosztuje 15 zł. Należy obliczyć ile kosztowało opakowanie malin przed podwyżką.

Wprowadźmy następujące oznaczenia:

x - cena opakowania malin przed podwyżką

Należy ułożyć odpowiednie równanie:

x + 20%x = 15

W zadaniu należy rozwiązać równanie z jedną niewiadomą. Należy pamiętać, że jeśli zmieniamy stronę równania - to zmieniamy również znak, który stoi przy zmiennej czy liczbie. Musimy sprowadzić wszystkie niewiadome (tutaj jedna) na lewą stronę, zaś wszystkie wiadome na prawo.

[tex]x + \cfrac{20}{100}\ x = 15 \\\\x + 0,2x = 15 \\\\1,2 x = 15 | : 1,2 \\\\[/tex]

x = 12,5 zł

Wniosek: Opakowanie malin przed podwyżką kosztowało 12,5 zł.

Pamiętajmy, że procent to :

[tex]1\% = \cfrac{1}{100}[/tex]

#SPJ2