👤

Oblicz ile gramów kwasu mrówkowego rozpuszczono w 320 g roztworu 10-procentowego.

Odpowiedź :

Cp= 10%

mr= 320 g

przekształcam wzór na stężenie procentowe tak abym mogła wyliczyć masę kwasu mrówkowego:

Cp= (ms÷mr)*100%

Cp*mr=ms*100%

ms=(Cp*mr)÷100%

ms=(10%*320g)÷100%= 32 g

Rozpuszczono 32 g kwasu mrówkowego.