👤

uzupełnij analizę podanego zadania i zapisz równanie
a) x-cena 1kg jablek
2x-cena_________________
_____*______*3-koszt zakupu gruszek
_____+______-koszt całych zakupów
Rownanie:
_________________________
Gruszki są dwa razy droższe od jabłek. Za 5kg jabłek po x zł za kilogram i za 3kg gruszek zapłacono 22zł. Jaka jest cena 1kg jabłek?
b) x-liczba banknotów
(x+15)-liczba ___________
______*______-kwota oszczędności w banknotach
______*5-kwota oszczędności w monetach
_____________-kwota oszczędności Radka
Rownanie:
______________________
Radek miał w skarbonce 135zl w monetach po 5zl i banknotach po 10zl. Monet było o 15 więcej niż banknotów. Ile monet miał Radek w skarbonce? ​